Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad asmeninė burnos ertmės higiena turi tapti įpročiu – vykti kasdien ir tęstis visą gyvenimą. Sveiki dantys tai ne tik graži šypsena, bet ir geresnė sveikata.
Dantų ėduonis (kariesas) yra labiausiai paplitusi burnos ertmės liga Europoje, kurią lemia prasta burnos higiena bei netinkama mityba. Tyrimai rodo, jog Lietuvos gyventojų dantų būklė – viena prasčiausių Europos regione: daugiau nei 90 proc. 7–15 metų vaikų ir beveik 100 proc. visų suaugusiųjų dantys yra pažeisti ėduonies. Tačiau nėra abejonių, jog tinkamai prižiūrint savo dantis, burnos ertmės ligų galima išvengti ar bent sumažinti riziką jomis susirgti.
Dantų šepetėlio ir dantų pastos derinio būtinybė kasdienei žmogaus burnos higienai ir sveikai dantų būklei palaikyti yra įrodyta gausiais moksliniais tyrimais. Tačiau neretai burnos priežiūros specialistai rekomenduoja naudoti ir dantų siūlą, kuris, kaip teigiama, padeda efektyviai pašalinti apnašas iš tarpdančių ir tokiu būdu užkirsti kelią dantų ligoms vystytis. Bet ar dantų siūlo efektyvumas iš tikrųjų yra pagrįstas?
Trūksta mokslinių įrodymų
Pastaruoju metu dantų siūlas tapo viena labiausiai prieštaringai vertinamų burnos priežiūros priemonių. Vieni teigia, kad dantų siūlas yra tiesiog būtinas kasdienei burnos higienai palaikyti, kai tuo tarpu kiti tvirtina, jog tai nėra tokia veiksminga priemonė. Mokslininkai vis dėlto perspėja, kad dantų siūlo nauda ir efektyvumas iki šiol nėra tinkamai ištirti, t.y. nėra atlikta pakankamai tyrimų, kurie leistų tvirtinti, jog dantų siūlo naudojimas yra išties veiksminga priemonė šalinant dantų apnašas ar mažinant dantų ligų atsiradimą. Tyrimai, kurie iki šiol buvo atlikti vertinant dantų siūlo efektyvumą, apima vos keletą žmonių, todėl gauti rezultatai negali būti vertinami kaip tvirtas įrodymas bei taikomi visuomenei.
Ar dantų siūlas gali pakenkti?
Moksliniai tyrimai rodo, kad netinkamas dantų siūlo naudojimas gali sukelti dantų bei dantenų pažeidimus. Taip pat, jei dantų siūlas bus naudojamas netaisyklingai, tarpdančiuose esančios apnašos nebus pašalintos iš burnos ertmės, o pasklis ant kitų dantų paviršiaus ir tokiu būdu sukels dar didesnę riziką išsivystyti burnos ertmės ligoms. Dantų siūlas neretais atvejais gali sukelti ir dantenų kraujavimą, todėl burnoje esančios patogeniškos bakterijos gali nesunkiai patekti į žmogaus kraujotaką ir sukelti infekciją.
Ar vis dėlto turėtume naudoti dantų siūlą?
Nors nėra pakankamai įrodymų apie dantų siūlo efektyvumą, tačiau tai nereiškia, kad naudoti dantų siūlo išvis neverta. Daugelis užsienio šalių odontologų vis dėlto teigia, kad dantų siūlas šiuo metu yra tinkamiausia priemonė šalinant apnašas iš tarpdančių ir kitų, šepetėliu sunkiai prieinamų, vietų. Tačiau siekiant gauti efektyvių rezultatų ir nepakenkti savo sveikatai, dantų siūlą būtina naudoti taisyklingai. Taip pat labai svarbu bent du kartus per metus apsilankyti pas burnos priežiūros specialistą, kuris įvertintų burnos ertmės būklę ir kiekvienam individualiai patartų kaip ir kokiomis priemonėmis yra efektyviausia prižiūrėti savo dantis.